خب همونطور که در بالا هم اشاره کردم به نوعی مرورگرها سعی دارن با نشون دادن not secure بودن سایت‌هایی که فاقد SSL هستند کاری کنند که مدیران این سایت‌ها هم استفاده از HTTPS را در اولویت قرار بدن و در آینده شاهد این باشیم که بیشتر سایت‌هایی که در اینترنت هستند روی پروتکل امن HTTPS داده‌های کاربران را رد و بدل کنند. بنابراین داشتن مزایایی مثل امنیت سایت در اولویت بالایی قرار داره که موتورهای جستجو هم روی این گزینه حساب ویژه‌ای باز کردن که در ادامه به معرفی همه میزایایی که استفاده از SSL میتونه روی سایت و سئو سایت تاثیر بزاره بپردازم.

1. سرعت بالاتر نسبت به HTTP

برای اینکه امکان استفاده از HTTPS که به نوعی همون HTTP/2 هست وجود داشته باشه، لازمه که هم مرورگر کاربر و هم اینکه گواهینامه امنیتی SSL روی سایت شما نصب و فعال شده باشه. بعد از اینکه این دو مورد رعایت شده باشه امکان دسترسی و دریافت داده‌های سایت از طریق پروتکل امن HTTPS فراهم خواهد شد. حالا بر اساس آماری که چند ماه قبل توسط موزیلا و شرکت Load Impact منتشر شد، در نتیجه گیری نهایی عنوان شده بود انتظار میرفت که 50 تا 70 درصد سایت‌هایی که از SSL استفاده می‌کنند سرعت و عملکرد بهتری داشته باشند که همین اتفاق هم رخ داد.

همونطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید در حالتی که سایت رو با استفاده از پروتکل HTTP باز کنید باید 9 مرحله کلی رو برای ایجاد ارتباط با سایت، پردازش اطلاعات و در نهایت دریافت اطلاعات طی کنید. اما در صورتی که این ارتباط از طریق HTTPS انجام بگیره دو مورد از این مراحل به صورت همزمان انجام میگیره که همین دو مرحله یکی از مراحلی هستند که باعث میشن تاثیر زیادی روی سرعت لود سایت داشته باشه. در این صورت شاهد لود سریع‌تر داده‌ها هستیم.

2. افزایش سئو وبسایت و رتبه بندی

اصلی‌ترین تاثیر مثبتی که استفاده از HTTPS روی سایت ما خواهد گذاشت از نظر سئو هست. در سال 2014 بود که مت کاتز، یکی از مدیران بخش گوگل در یک توییت اعلام کرد که، در حال حاضر استفاده از پروتکل HTTPS یک معیار سبک ولی تاثیر گذار در رتبه بندی وب سایت‌ها توسط گوگل به شمار می‌آید. پس میشه گفت که استفاده از SSL در سایت‌ها از اهمیت بالایی برای گوگل برخوردار هست. البته بعد از گذشت 4 سال و فراگیر شدن استفاده از HTTPS نمیشه گفت که هنوز هم همون مقدار تاثیر رو روی سئو سایت خواهد داشت. اما جزو فاکتورهای سئو گوگل هست که بیشتر به چشم میاد.